Naše akcie | SFA

Kurzy, kempy, tréningy

Plagát - Kurz Freedivingu SFA LVL1 - Beginner Freediver

Kurz Freedivingu SFA - LVL1 - Beginner Freediver

Kurz potápania pre začínajúceho freedivera, ktorý vie čo chce.

Aktuálne vypísané kurzy LVL1 pre rok 2024:
Termíny pre leto 2024: LVL1 kurzy sa konajú pravideľne od mája do septembra podľa kalendára termínov.

Kurz si objednáš cez formulár tu!

(Pozri si náš kalendár akcií, či už kurzov, kempov, tréningov)

Aká je cena kurzu:

Cena je uvedená pri každom kurze zvlášt v našom kalendári
(samozrejme je možné vždy si kúpiť kurz vopred v akcii, alebo vo forme poukazu veľmi výhodne, neváhajte nás kontaktovať).

Čo je potrebné si doniesť:

Na kurz potrebuješ 6 základných veci a tými sú - neoprénový oblek, maska, šnorchel, plutvy, záťažový opasok, karimatka/deka. Samozrejme potrebuješ aj plavky, uterák, niečo na pitie, atď. - ale toto vieš ja bez nás. :)

Ak máš tieto svoje veci, výborne. Ovšem ak náhodou nemáš, nerob si starosti a určite nebež do obchodu nakúpiť všetko bez znalostí problematiky. Určite nakúpiš polovicu vecí nevhodne a potom neskôr budeš kupovať zbytočne ďaľšie. Veci si môžeš od nás požičať z požičovne, komplet všetko, alebo jednotlivo.

Počas kurzu na teoretickej časti sa venujeme aj freediverskému vybaveniu - takže sa naučíš aj nakupovať a po kurze sa ti bude v obchode lepšie vyjednávať a vyberať.

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Pre koho je určený kurz LVL1?

Základný certifikovaný kurz Freedivingu pre začínajúcich freediverov. Pre tých, ktorých oslovil tento šport a chcú sa naučiť niečo nové, stráviť príjemné dva dni vo vode a pracovať so svojim telom a hlavne so svojim vnútorným pokojom a relaxáciou. Navyše sa stanú certifikovanými potápačmi začiatočníkmi a môžu sa potápať s ďaľšími potápačmi samostatne. (Po kurze je samozrejme možnosť pridať sa do nášho športového klubu freediverov - Slovakia Freedive Team.) Pred kurzom LVL1 nie je potrebné absolvovať kurz Intro Open Water.

Kurz je predovšetkým pre tých, ktorí by sa chceli začať venovať nádychovému potápaniu či už rekreačne, alebo športovo. Pre tých, ktorých popri šnorchlovaní lákajú aj hĺbky. Vhodné pre dobrodruhov, ktorí sa chcú naučiť spôsoby a techniky pri nádychovom potápaní, pri ktorých si užijú dlhší čas pod vodou a navštívia taje voľnej vody. :-)

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Možno si absolvoval kurz Intro Freediver a zistil si, že tento šport ťa celkom zaujíma a chceš sa stať plnohodnotným potápačom, na ktorého sa môže spoľahnúť každý, kto bude s tebou trénovať. Chceš svoje znalosti rozšíriť a začat s týmto športom aktívne a venovať sa mu ďalej aj vo forme tréningov a akcií s komunitou freediverov na Slovenku. Alebo o freedivingu už niečo vieš z minulosti, si športovec, plavec - a si odhodlaný spraviť si plnohodnotný kurz na otvorenej vode, aby sa z teba stal certifikovaný potápač (nemusíš sa trápiť Intro kurzom, ale ideš na vec s cieľom byť dobrý potápač). Pre teba je určený kurz LVL1 Beginner Freediver, kde ťa naučíme základ potápania a bezpečnosti, aby si mohol chodiť na tréningy a robiť spoľahlivého buddyho hocikam prídeš do partie freediverov. Po tomto kurze sa na teba bude dať spoľahnúť, ako na plnohodnotného potápača.

Dvojdňový intenzívny kurz nádychového potápania čaká práve na teba, kľudne dones aj svojho budúceho buddyho. Po kurze môžete chodiť trénovať spolu, alebo s nami do klubu.

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Trvanie intenzívneho kurzu Beginner Freediver:

Obidva dni začíname ráno okolo deviatej. Prvý deň je náročný a trvá do neskorého poobedia, až večera (podľa únavy a nálady potápačov vo vode).

Druhý deň je voľnejší a trvá už kratšie, väčšinou poobede okolo druhej-tretej sme voľní, ale samozrejme keď je energia a nálada, môže sa potápať ďalej. Kurz končí spĺňaním limitov, záchranou freedivera, certifikáciou a rozdaním potápačských kariet.

Ako prebieha deň na jazere (len orientačný súhrn):

Vždy ráno začíname cvičením a strečingom pre freediving. Zo strečingu celého tela a následne strečingu bránice postupne prechádzame na dýchacie cvičenia a zároveň do relaxácie pri tom. Po rozcvičke a dýchaní skúšame statickú apnea na suchu v pokoji, počas ležania na karimatke ešte z predchádzajúcich cvičení. Pomáha nám to udržať si relaxáciu a začiatočníka ešte nestresuje voda, na ktorú nie je zvyknutý.

Medzi cvičeniami aj statikami už preberáme aj časti teórie, ktorú potrebujeme zvládnuť a druhý deň z nej máme test vzdelanosti. Samozrejme si prechádzame komplet teóriu ohľadne statiky.

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Po krátkej prestávke ideme do vody na svoje prvé ponory - statickú apneu. Po brífingu a zadaní úkolov či pre potápača, tak aj pre jeho safety buddyho sa pripravíme. Skúsime si statiky tentokrát vo vode, na brehu pri móle v bezpečnej plytčine. Zameriavame sa na techniku a správnosť, nie na časy.

Za statickými ponormi potrebujeme oddych, je čas občerstvenia. Keď sme sa občerstvili, musíme vytráviť a nemôžeme sa ihneď potápať - a vlastne ešte ani nevieme ako na to, takže je čas na dokončenie kompletnej teórie, ktorá trvá niekoľko hodín a dovtedy si oddýchneme. Medzi tým sa venujeme trošku aj praktickému vyrovnávaniu tlaku na hĺbkach - ovšem robíme to na suchu, pohodlne, po sediačky.

Keď sme teóriu zvládli a každý z nás vie, čo má robiť, čo ho čaká a ako sa má vo vode správať - môžeme sa do tej vopdy rovno presunúť. Začínajú naše hĺbkové ponory. Ideme do plytkej vody, venovať sa hlavne správnej technike či už zanárania, potápania, výnárania, atď. Vždy sa zameriavame na správnosť a pekné zvládnutie ponoru od začiatku až po koniec - čísla znova neriešime, nezaujímajú nás. Musí to byť pekné a čo najmenej chýb.

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Keď sa dostatočne unavíme, idem z vody von, na brehu si spravíme krátky debrífing a rozlúčime sa do ďaľšieho dňa.

Ráno začíname znova cvičeniami, strečingom, dýchacími cvikmi, podobne ako prvý deň.

Ak prvý deň išli statické ponory výborne a bezchybne, zároveň boli pekné aj časy, technika, safety a úplne všetko okolo nich, druhý deň po dohode môžeme statiky buď absolvovať, alebo vynechať - ak sa vynechajú, o toľko viac sa môžeme potápať na hĺbkach (tam bývajú oveľa väčšie nedostatky). Ide hlavne o šetrenie energie potápača na potápanie, nie o čas kurzu.

Teóriu druhý deň už nemáme - môžeme si ale zopakovať, ak niektorý potápač niečo zabudol, alebo potrebuje doplniť informácie. Následuje test z vedomostí freedivera, ktorý potrebujeme k certifikácii zvládnuť na výbornú. Ak niekto v teste porobil nejaké chyby, spoločne si to prejdeme a snažíme sa tieto body prechádzať ešte raz, alebo aj dva krát. Kým to nebude tutti frutti.

Po zvládnutí testu ideme do vody na hĺbky. Tu budeme tráviť veľa času a minieme veľa energie. Začíname tým, že si precvičíme všetko, čo sme sa naučili prvý deň a doľaďujeme nedostatky - vyrovnávanie, techniku, safety, atď. Potom sa venujeme samotným športovým disciplínam - FIM, CWT (dozvieš sa na kurze). Stále kladieme dôraz na safety a dodržiavame tesný a prísny buddy systém.

Keď nám to už vo vode ide pekne, každý si skúsi okrem dobrej techniky aj dosiahnutie nejakej svojej lepšej hĺbky. Zároveň tu atakujeme aj limity potrebné pre certifikáciu (12m pre LVL1). Pozor, nikoho neženieme do výkonov a ak niektorý z potápačov si nie je sto percent istý, ani ho do veľkých hĺbok nepúšťame. Aj hlboký ponor musí byť pekný, bez chýb a hlavne bezpečný.

Foto - LVL1 - Beginner Freediver

Po splnení podmienok hĺbok ešte ideme na regulérny nácvik záchrany freedivera z pod vody z hĺbky 10 metrov. Aj toto je podmienka pre získanie certifikátu. Najprv nácvik na hladine, všetky potrebné úkony. A keď to ide bezchybne, prichádza skúška záchrany z hĺbky. Ak aj toto freediver zvládol na jednotku - kurz pre neho končí a splnil všetko, čo bolo potrebné.

Ak má chuť niekto potápať sa ďalej a vylepšovať nedostatky, zostávame na bójke a skúšame, trénujeme. Následne ideme na breh, tam atakujeme už bufet po vyčerpávajúcom kurze a slávnostne rozdávame certifikáty. ;)

Čo ak kurz nezvládnem?

Nie je sa čoho obávať. Kurz nie je životná skúška, ani ťa nikto nebude trestať. Všetko je fajn a kurzujeme v najväčšej pohode a relaxácii. Niekedy sa stane, že niekomu sa nedarí vyrovnávať, alebo proste len nemá svoj deň. Nevadí, vôbec. Ak aj freediver kurz nezvládol, nie je to zlyhanie. Neznamená to, že si kurz neabsolvoval, dostaneš dokonca aj diplom. To, čo sa ti nepodarilo, môžeš potrénovať a vrátiť sa k nám na re-certifikáciu. Nič si nestratil.

Kurzu sa naozaj netreba báť, nie je to spartan race, ani pretek, či závod. Je to zážitok a príjemné učenie nového športu a naberanie skúseností.

Chcem sa po kurze potápať

Po kurze je možnosť sa k nám pridať do komunity a trénovať s klubom Slovakia Freedive Team. Rozhodne sa nechoď potápať sám. U nás si v dobrých rukách a dobrej partii.

Tešíme sa na teba a vidíme sa na kurze.

Kurzy freedivingu pod top Slovenskou školou SFA

Prečítaj si všeobecné informácie o naších kurzoch nádychového potápania na stránke venovanej práve kurzom. Pozri si aj naše ďaľšie kurzy a akcie. Poď s nami spoznávať svet pod vodnou hladinou - so školou Slovak Freediving Association.

Pravidelne nové zábery - nájdeš vždy aktuálne na Facebooku

Pridaj sa k nám na sociálnej sieti a sleduj dianie zo sveta freedivingu - rekreačného, aj výkonového.


Facebook - Logo - Freediver.sk

Facebook stránka
> Freediver.sk - stále aktuálne, fotky z akcií poväčšine ešte v ten deň.